Jakie są tryby pracy falowników hybrydowych?
Rozróżniamy kilka trybów pracy instalacji fotowoltaicznych wyposażanych w falowniki hybrydowe. Są one zależne przede wszystkim od możliwości wybranego falownika. Dzisiaj skupimy się na falownikach hybrydowych Deye, które mogą współpracować z magazynami Gospower.
Pierwszym i najbardziej popularnym sposobem pracy jest współpraca z siecią. Falownik możemy wysterować odpowiednio tworząc harmonogramy zasilania. Pierwszym trybem jest wysyłanie do sieci określonej ilości energii. Dopiero po przekroczeniu tego progu inwerter będzie zasilał magazyn energii oraz obwody rezerwowe. Jest to mało popularny sposób użytkowania instalacji.
Częściej spotykamy się z instalacjami pracującymi w opcji „Zero eksport”. Przy takim ustawieniu falownik najpierw wykorzystuję energię z paneli fotowoltaicznych do zasilania magazynu energii lub obwodów zasilania rezerwowego. Następny krok jest zależny od wybranych przez nas ustawień – mamy do wyboru tryby „Zero export to Load” lub „Zero export to CT”.
W pierwszym przypadku falownik nie będzie zasilał nic poza swoimi obwodami, więc nadwyżka ponad ładowanie magazynu i zasilenie obwodu Load nie zostanie wysłała do sieci. Falownik zmniejszy swoją moc. Dopiero gdy ręcznie zezwolimy w ustawieniach na „Solar Sell”, inwerter w ostatniej kolejności przekaże nadwyżki do sieci domowej.
Podobne, ale lekko inne działanie ma drugie ustawienie. Tutaj punkt rozgraniczenie stanowią przekładniki pomiarowe lub smart meter. Falownik więc będzie zasilał dom aż do miejsca pomiaru i dopiero, gdy będzie widoczny wypływ do sieci zewnętrznej, dokona zmniejszenia swojej mocy, aby nie wysyłać nadwyżek.
Dzięki takim dwóm ustawieniom możemy zrobić priorytet dla energii w postaci: magazyn energii -> obwody rezerwowe -> (ewentualnie dom do CT) -> sieć zewnętrzna.
Dodatkowo przy trybie pracy z siecią magazyn energii jest cyklowany. Oznacza to, że przy występowaniu produkcji z modułów PV będzie on ładowany, natomiast gdy wyniknie obciążenie elektryczne w domu, energia z magazynu zostanie wyciągnięta i posłuży do zasilenia tych obciążeń.
Drugim trybem pracy falownika Deye jest praca off-grid, czyli bez obecności zewnętrznej sieci AC. W takiej sytuacji falownik pracuje jako wyspa. W tym przypadku jest nam niezbędna bateria akumulatorów, która będzie stanowić serce układu. W słoneczny dzień panele będą produkować prąd, który naładuje nam magazyn i zasili odwody w domu podłączone do falownika. W momencie, gdy słońca będzie mało lub przyjdzie wieczór, falownik pobierze energię z baterii i zasili nasze urządzenia.
Minusem tego rozwiązania niestety jest fakt skończonej pojemności magazynu – gdy rozładujemy magazyn, to niestety wyłączą się nasze odbiorniki. Aby temu zapobiec musimy posiadać odpowiednio dużą instalację lub nieduże odbiory.
Falownik hybrydowy Deye pracuje w połączeniu tych dwóch trybów pracy, a więc będzie mógł pracować zarówno z siecią, jak i bez niej. Gdy parametry sieci są prawidłowe, falownik będzie ładował magazyn i oddawał nadmiar energii do sieci, w przypadku dużego zapotrzebowania użyje magazynu i sieci do pokrycia go. Natomiast gdy zdarzy się wyłączenie zasilania przejdzie do pracy off-grid i będzie zasilał odwód rezerwowy do czasu powrotu sieci.