Jak podłączyć magazyn energii do instalacji opartej na mikrofalownikach?

Niektórzy ludzie posiadają bardzo skomplikowane dachy, na których nie da się zastosować klasycznego falownika stringowego. W innych wypadkach można go zastosować, ale przed budynkiem stoją drzewa, które okresowo rzucają cień na dach, a nie ma możliwości ich wycinki. W takich przypadkach często inwestorzy decydowali się na zastosowanie mikrofalowników jako systemu ratującego sytuację.

Tego typu system ma duże zalety ze względu na minimalizowanie wpływu zacienień i różnych orientacji paneli. Jednak posiada również dużą wadę – gdy chcemy dodać magazyn energii pewnie musimy demontować całość instalacji i robić wszystko na nowo na falowniku obsługującym magazynowanie energii? Można tak, ale nie jest to rozwiązanie konieczne. Już tłumaczymy.

Jednym sposobem, jak już było wspomniane wyżej jest demontaż mikrofalowników, połączenie paneli w stringi i podłączenie do falownika hybrydowego centralnego. Jednak znów mamy problem orientacji w kilku kierunkach. Możemy zastosować optymalizatory, które troszeczkę ratują sytuację, ale to jeszcze zwiększy i tak już duże koszty z uwagi na przebudowę całego systemu.

Jest jednak na to inne rozwiązanie, które nie wymaga w ogóle dokonywania prac na dachu. Da się tak zrobić! Wystarczy zastosować falownik hybrydowy przystosowany do podłączenia innych falowników sieciowych jako AC Couple. Jak to działa? Możemy do tego użyć falownik hybrydowy niskonapięciowy Deye oraz magazyn energii Gospower.

 Falownik sieciowy, czy w naszym przypadku mikrofalowniki, produkują energię po staremu, teraz jednak ich przewód AC nie jest wpięty bezpośrednio w sieć domową, ale w złącze Gen na falowniku Deye. W takiej sytuacji cała energia wyprodukowana na dachu jest przetwarzana przez mikrofalowniki i trafia do hybrydy, która z kolei decyduję, czy przekazać ją do magazynu energii, do obciążeń w domu, czy dalej do sieci energetycznej.

Takie rozwiązanie pozwala nam wykorzystać energię ze zwykłej instalacji PV do zasilenia baterii, a więc znaczącego zwiększenia autokonsumcji. W ciągu dnia zgromadzimy energię, którą będziemy zużywać wieczorem i w nocy.

Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest możliwość pracy bez sieci. Tak jest!, zwykłe mikrofalowniki sieciowe będą mogły wytwarzać energię, nawet jeśli nie będzie napięcia w sieci. A wszystko to dzięki temu, że falownik Deye pracuje w trybie offgrid i pobierając energię z magazynu Gospower symuluje sieć na złączu GEN.

Jak widzimy zestaw Gospower oraz Deye sprawdzi się nie tylko jako nowobudowana instalacja, ale również jako rozszerzenie istniejącej, nawet jeśli mamy na dachu mikrofalowniki.

Previous
Previous

Różnica miedzy instalacją off-grid a instalacją z funkcją zero-export

Next
Next

Falownik i magazyn, czy potrzebujemy coś jeszcze do działania instalacji?