Falownik i magazyn, czy potrzebujemy coś jeszcze do działania instalacji?

Instalacje fotowoltaiczne z magazynem energii stają się coraz bardziej popularne na polskim rynku. Jednak mnogość źródeł informacji wprowadza szum, przez który zwykły człowiek nie może się przebić i uzyskać konkretne informacje. Dziś powiemy sobie jakie podstawowe elementy powinna posiadać instalacja hybrydowa z magazynem energii.

Sercem całego systemu będzie falownik hybrydowy umożliwiający podłączenie magazynu energii oraz pracę sieciową i offgridową. Dzięki takiemu urządzeniu będziemy w stanie pracować przy współpracy z siecią, a w przypadku jej awarii przełączyć się na pracę wyspową. W tym celu musimy mieć obowiązkowo dołączony magazyn energii.

Jeżeli mamy akumulatory i magazyn, to musimy również posiadać przewody je łączące. Najczęściej do połączenia używa się przewodów dostarczonych razem z baterią akumulatorów: po pierwsze będą to przewody prądowe (+) oraz (-), a także przewód komunikacyjny. W przypadku naszych magazynów Gospower przewody prądowe z jednej strony posiadają adapter do podpięcia do podpięcia do magazynu, a z drugiej strony tulejki oczkowe. Na drodze tych przewodów dodatkowo powinien znajdować się automatyczny wyłącznik nadprądowy AC o prądzie dobranych wg instrukcji falownika. Pomoże on w dodatkowym zabezpieczeniu strony DC instalacji.

Klasyczne falowniki hybrydowe pozwalają na podłączenie modułów PV. W takiej sytuacji powinniśmy obok falownika mieć niezbędne zabezpieczenia DC do paneli, identycznie jak w instalacji sieciowej. Jeżeli falownik pozwala na pracę bez obecności paneli, nie musimy ich montować! Mamy wtedy do czynienia z tzw. ładowarką AC, która ładuje magazyn z sieci zewnętrznej i wykorzystuje energię później, gdy cena energii sieciowej jest wysoka.

Jeżeli chcemy wykorzystać zaawansowane możliwości sterowania pracą falownika (o ile jego budowa na to pozwala) możemy w układzie zamontować dodatkowo przekładniki prądowe lub inteligentny licznik. W takim wypadku stanowią one dodatkowy punkt pomiaru parametrów sieci AC i mogą służyć do sterowania np. opcją „zero export”.

Niektóre  falowniki posiadają obwody zasilania rezerwowego, do których podłącza się urządzenia, które muszą działać w momencie, gdy nie ma zasilania sieciowego i będzie pracować na baterii akumulatorów. W takim wypadku na wyprowadzeniu przewodu z falownika powinien być wyłącznik nadprądowy dobrany wielkością do maksymalnego prądu obciążenia na tym obwodzie.

Identycznie wygląda sytuacja, gdy falownik pozwala na podłączenie agregatu spalinowego. W takim przypadku na przewód AC należy dodać wyłącznik nadprądowy dobrany do prądu ładowania generatora.

Falowniki dostosowane do podłączenia turbiny wiatrowej poprzez złącze DC mogą pozwolić nam na jeszcze większe skomplikowanie systemu. Musimy wtedy mieć turbinę wiatrową z odpowiednim dla niej konwerterem prostującym prąd do parametrów wejściowych DC falownika. Dzięki temu możemy wykorzystać energię wiatru, który najczęściej pojawia się w momencie, gdy nie ma dużego nasłonecznienia.

Prawdziwa zabawa zaczyna się, jeżeli posiadamy system zarządzania energią (EMS). Falownik można podpiąć poprzez przewód Modbus do zewnętrznego sterownika, który będzie wysyłał komendy do falownika, więc de facto będzie sterował pracą wszystkich urządzeń podłączonych do niego.

Jak widzimy możliwości rozbudowy instalacji hybrydowych są bardzo duże i często ogranicza je tylko nasza pomysłowość. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej w tych tematach zapraszamy na organizowane cyklicznie szkolenia.

Previous
Previous

Jak podłączyć magazyn energii do instalacji opartej na mikrofalownikach?

Next
Next

Czy falownik może pracować bez magazynu energii?