Czy falownik może pracować bez magazynu energii?
Koszt całkowitej instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii może być bardzo duży. Oprócz samego kosztu montażu musimy mieć dużo urządzeń: falownik hybrydowy, moduły fotowoltaiczne, magazyn energii, odpowiednie przewody i zabezpieczenia. Biorąc to wszystko pod uwagę dochodzimy do dużych sum. Nie zawsze mamy zdolność do zakupu takiej instalacji w danym momencie. Czy to oznacza, że musimy pożegnać się z pomysłem na inwestycję do casu gdy nazbieramy dodatkowe środku lub poprawimy swoją zdolność kredytową? Nie do końca. Już wyjaśniam.
Biorąc pod uwagę odpowiedni falownik możemy zamontować instalację hybrydową „w częściach”. Jeżeli nasz falownik umożliwia pracę bez magazynu energii możemy zamontować wszystkie inne niezbędne komponenty i cieszyć się system w ograniczonym zakresie, ale zdolnym do pracy.
Nasze magazyny energii Gospower współpracują m.in. z falownikami hybrydowymi niskonapięciowymi Deye. Falowniki te umożliwiają pracę bez akumulatorów. W takim przypadku musimy zamontować tylko falownik, panele fotowoltaiczne oraz niezbędne zabezpieczenia AC oraz DC. W falowniku musimy zaznaczyć w ustawieniach baterii, że będziemy pracować bez magazynu energii. Dzięki temu inwerter nie będzie oczekiwał na komunikację z akumulatorem i przejdzie do normalnej pracy sieciowej.
W takiej konfiguracji falownik będzie zachowywał się jak falownik sieciowy, tzn. będzie przetwarzał energię solarną z paneli i przesyłał ją do sieci AC budynku. W sytuacji, gdy mamy stabilne zasilanie sieci zewnętrznej falownik będzie działał normalnie. Jednak bez magazynu energii nie będzie zapewnione zasilanie back-up.
Po pewnym czasie, gdy nazbieramy odpowiednią kwotę na zakup magazynu energii Gospower, możemy zakupić i domontować magazyn energii z zabezpieczeniami. W falowniku zależy przestawić ustawienia do pracy z daną baterią akumulatorów. Dodatkowo możemy zmienić podłączenie AC falownika, tworząc osobne obwody zasilania rezerwowego. Mając instalację w pełni skompletowaną możemy już wybierać wszystkie tryby pracy falownika, posiadamy funkcję UPS, możemy zmieniać priorytety pracy na baterię lub obwody rezerwowe.
W takiej konfiguracji falownik posiada pełną funkcjonalność hybrydową, tzn. przy złych parametrach napięcia sieciowego (zanik napięcia, zbyt wysokie napięcie), falownik przechodzi do pracy wyspowej odcinając się od sieci i zasilając urządzenia na obwodach rezerwowych z paneli i magazynu energii.
Jak widzimy rozwiązanie łączące w sobie magazyn energii Gospower oraz falownik Deye może być zbudowane w 2 etapach: najpierw falownik z panelami, a później magazyn. W takim wypadku możemy wykorzystać już energię ze słońca jak w zwykłym falowniku, a w późniejszym czasie dołożyć akumulator i zwiększyć naszą autokonsumpcję i bezpieczeństwo energetyczne.
Jeżeli szukacie zarówno falownika oraz magazynu energii, możecie u nas zakupić zestaw magazyn energii Gospower i falownik hybrydowy niskonapięciowy Deye, jak i każde z tym urządzeń osobno.