Jak dobrać pojemność magazynu energii do naszych potrzeb?
Zastanawiając się nad wyborem magazynu energii do naszego domu musimy odpowiedzieć na jedno zasadnicze pytanie – jakiej wielkości magazyn jest nam potrzebny. Dzisiaj przybliżymy metodologię obliczeń doborowych.
Ogólnie przyjęte są dwie metody obliczania wymaganej pojemności baterii akumulatorów: jedna z nich opiera się na średnim zużyciu energii w obiekcie, druga natomiast na mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych.
Dodatkowo musimy również wyszczególnić 2 skrajne przypadku wykorzystywania energii w domu. Zależnie od tego, który schemat bardziej wpisuje się w nasze zachowania energetyczne, będziemy musieli wziąć pod uwagę inne mnożniki dla dobranej wielkości magazynu.
W pierwszym z nich zużycie w ciągu dnia ma charakter mniej więcej stały, cały czas są zasilane urządzenia i nie ma obecnych pików poboru energii. W takiej sytuacji instalacja fotowoltaiczna generuje niewielką ilość nadwyżek produkcji oddawanych do sieci, czyli autokonsumpcja jest wysoka.
Drugim skrajnie odmiennym przypadkiem jest niskie zużycie energii w ciągu dnia, przy bardzo dużym zużyciu rano i wieczorem. Dla tych okoliczności większość energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną trafia bezpośrednio do sieci – poziom autokonsumpcji jest bardzo niski, więc pojemność magazynu będzie musiała być większa, aby te nadwyżki zgromadzić.
Przejdźmy teraz do obliczeń.
Najpierw omówmy dobór pojemności akumulatora do zużycia energii. Przykładem niech będzie budynek, który rocznie zużywa ok. 8000kWh energii, co po podzieleniu przez 365 da nam średnie dziennie zużycie energii na poziomie 21,9kWh. Teraz musimy rozpatrzyć 2 przypadki korzystania z energii:
- dla równomiernego korzystania w ciągu dnia musimy mieć mniejszy magazyn, więc wynik mnożymy przez współczynnik 0,3, co da nam pojemność ok. 6,57kWh.
- dla wykorzystania wieczornego mnożymy przez współczynnik 0,4, co da nam większy magazyn o pojemności ok. 8,76kWh.
Drugim sposobem przeliczenia jest dobór do mocy zainstalowanej w panelach fotowoltaicznych. Weźmy za przykład instalację 9,8kWp. Wyniki wyglądają następująco:
- dla równomiernego korzystania w ciągu dnia dobieramy magazyn w stosunku 1:1 do mocy paneli, co da nam ok. 9,8kWh pojemości energetycznej.
- dla wykorzystania wieczornego przyjmuje się współczynnik mocy paneli do pojemności magazynu 1:1,5, co daje nam magazyn o pojemności energii ok. 14,7kWh.
Jak widzimy w obydwu przypadkach wyniki się od siebie różnią znacząco. Dlatego też tak bardzo ważne przez zakupem magazynu energii jest zastanowienie się, w jaki dokładnie sposób chcemy korzystać z naszego urządzenia. Dzięki temu unikniemy zarówno zakupu za małego magazynu, który nie spełni naszych potrzeb, jak i ustrzeżemy się przez wydanie dużej sumy na zbyt duży magazyn.
Na końcu warto jeszcze dodać informację, o której część osób często zapomina – magazyny energii są dostępne w ściśle określonych pojemnościach, więc może się zdarzyć, że nie będziemy w stanie dobrać takiego, który dokładnie pokryje nasze potrzeby, W takim wypadku należy wybrać akumulator o zbliżonej pojemności, np. dla zapotrzebowania 8,76kWh dobrym rozwiązaniem będzie magazyn Gospower GPLB48200W o pojemności 10,24kWh, a dla 14,7kWh możemy zaproponować magazyn Gospower GPLB48300W, mający 15,36kWh pojemności energii.