Typy magazynów energii elektrycznej

Na rynku mamy dostępne wiele technologii magazynowania energii elektrycznej w domowych warunkach. Pojawia się pytanie: które z nich są lepsze, a których należy się wystrzegać? Dzisiaj przyjrzymy się bliżej każdej z nich.

Najstarszym i najbardziej znanym typem akumulatora jest powszechnie stosowany w samochodach akumulator kwasowo-ołowiowy. Energia jest w nim magazynowana w wyniku reakcji elektrolitu opartego na kwasie siarkowym (VI) oraz ołowianych elektrod. Ta technologia jest znana od lat i dzięki temu bardzo tania. Jednak ma również swoje wady – użytkowana w nieodpowiedni sposób może grozić szybką utratą efektywności, a nawet przegrzaniem, uwolnieniem żrącej zawartości i bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem są akumulatory żelowe, w których elektrolit nie jest ciekły, ale ma formę żelu. Dzięki temu jest dużo mniejsze ryzyko wycieku. Dodatkowo są one wydajniejsze od kwasowych starszych braci.

Jeszcze bezpieczniejsze, wydajne i obsługujące większe moce są akumulatory AGM. Dzięki zastosowaniu maty szklanej wiążącej elektrolit, nawet przy mocnym uszkodzeniu budowy nie dojdzie do wycieku.

Całkowicie inna technologia jest wykorzystana przy akumulatory niklowo-kadmowe (Ni-Cd). Wewnątrz jest obecny elektrolit nie oparty na kwasie, ale na zasadzie – wodorotlenek sodu lub potasu. Ogniwa te cechują się wysoką wydajnością, ale muszą być użytkowane w ściśle określonych warunkach, gdyż posiadają duży efekt pamięci. Nieumiejętne rozładowanie może doprowadzić do utraty parametrów i spadku wydajności magazynowania. Dodatkowo obecność niebezpiecznego kadmu powoduje małą popoluarność takiego rozwiązania.

Kolejnym typem ogniwa magazynującego energię jest technologia niklowo-metalowo-wodorkowa (Ni-MH). Jest to rozwinięcie technologii Ni-Cd, gdzie kadm został zastąpiony ze stopów metalicznych, które wiążą w sobie wodór. Akumulatory te posiadają wysoką gęstość energii, jednak mają też niską żywotność i szybki czas rozładowania.

Kolejną rewolucją w branży magazynowania energii były rozwiązania litowe, w tym baterie potocznie nazywane litowo-jonowymi (Li-Ion). Są one najpopularniejszym rozwiązaniem w małej elektronice, dzięki swojej dużej gęstości energii i małemu efektowi pamięci. Dużym minusem jest jednak niebezpieczeństwo wybuchu przy rozszczelnieniu, np. w wyniku uderzenia lub przegrzania.

Kolejną iteracją rozwoju ogniw litowych są ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePo4), które są bardziej stabilne chemicznie od Li-Ion, przez co są bardziej bezpieczne. Posiadają również porównywalną pojemność do swoich nieco starszych braci.

Oferowane przez nas magazyny energii Gospower oparte są na technologii LiFePO4, która zapewnia duże bezpieczeństwo użytkowania oraz wysoką efektywność magazynowania energii. Dodatkowo ogniwa te produkowane są przez renomowanego producenta EVE, co zapewnia wysoką jakość. Wybierając nasze rozwiązania możecie być spokojni o bezpieczeństwo i poprawne działanie magazynu energii.

Źródło grafiki: doomu

Previous
Previous

Jak dobrać pojemność magazynu energii do naszych potrzeb?

Next
Next

Magazyn energii bez paneli? Czy tak się da?