Jakie zabezpieczenia powinniśmy zastosować do instalacji hybrydowej?

Gdy planujemy bądź już budujemy instalację fotowoltaiczną, musimy na uwadze mieć potrzebę zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Dzięki nim nasz system będzie po pierwsze odpowiednio zabezpieczony wg zaleceń producentów sprzętu, po drugie zaś zwiększy to nasze bezpieczeństwo jako użytkowników.

Od strony modułów fotowoltaicznych będziemy mieć identyczne zabezpieczenia, jak w przypadku zwykłych instalacji. Musimy zainstalować ochronnik przeciwprzepięciowy na każdy szereg paneli o klasie odpowiedniej do stopnia zagrożeń budynku. Dodatkowo jeżeli panele są oddalone o więcej niż 10m od falownika, należy zastosować powielenie ochronników. Poza tym można zamontować bezpieczniki topikowe, jednak nie dla każdej instalacji jest to sensowne.

Połączenie z siecią energetyczną również powinno być zrealizowane poprzez ochronnik przeciwprzepięciowy o odpowiedniej klasie ochrony oraz wyłącznik nadprądowy o prądzie wyłączenia dobranym do maksymalnego prądu mogącego płynąć w obwodzie.

Do tej pory sytuacja była prosta, jednak komplikuje się gdy weźmiemy na tapet zasilanie rezerwowe. Jeżeli falownik pozwala na pracę całego domu jako wyspa zasilana przy braku sieci, wtedy musimy doposażyć instalację w skomplikowany system AZR, który w przypadku zmierzonych problemów z siecią odetnie połączenie i stworzy instalację offgrid. Zazwyczaj producenci takich falowników mają zalecane gotowe zestawy AZR.

Inny sposób podłączenia jest obecny dla falowników, które mają osobne wyprowadzenie na odwód zasilania rezerwowego. W takim wypadku falownik odcina sieć zewnętrzną w środku i nie ma potrzeby stosowania dodatkowej automatyki. Musimy tylko dodać zabezpieczenie nadprądowe AC o prądzie dostosowanym do obciążeń w tym obwodzie.

Jeżeli falownik pozwala na podłączenie innych urządzeń AC, np. grzałki, innego falownika sieciowego, czy agregatu spalinowego, na tych przewodach również powinniśmy zastosować wyłącznik nadprądowy.

Masz szczegółowe pytania odnośnie instalacji? Odsyłamy Cię do kontaktu z firmą PM Green Industries, czyli naszym oficjalnym partnerem!

Pozostało nam połączenie falownika z magazynem energii. Tutaj powinno być zabezpieczenie, które producenci magazynów wskazują, a instalatorzy często zapominają zamontować. Chodzi o wyłącznik nadprądowy DC. Jego wielkość dobieramy do maksymalnego prądu mogącego płynąć w obwodzie – musimy wybrać mniejszą z wartości dla falownika i całości magazynu, i do tej wartości dobrać zabezpieczenie.

Previous
Previous

Mam zwykły falownik a chcę magazyn energii, czyli o rozwiązaniach retrofit

Next
Next

Wady i zalety magazynów nisko- i wysokonapięciowych